Як обманюють на фрілансі? 12 схем, які потрібно знати фрілансерам

Як обманюють на фрілансі 12 схем, які потрібно знати фрілансерам

Як обманюють на фрілансі? 12 схем, які потрібно знати фрілансерам

У цій статті ми розповімо про найпопулярніші способи обману на фрілансі, щоб ви знали про них і не траплялися. Зазвичай схеми мають дві мети: отримати гроші з фрілансера або безкоштовну роботу. Ми розповімо і про тих, і про інших.

Як нас дурять в Інеті

1. Гарант-шахрай

Вам пропонують працювати через гаранта – нібито спеціальний сервіс, який повинен забезпечити виконання зобов’язань з боку замовника і виконавця. При цьому клієнт відмовляється працювати через безпечну операцію на біржах фріланса. Пояснює це високими комісіями або чимось ще.

Гарант пропонує вам перевести йому гроші, які отримає замовник у випадку, якщо ви не виконаєте свої зобов’язання. Замовник нібито теж переводить гаранту гроші, які ви отримаєте в разі успішної здачі роботи. Насправді гарант – підставний і працює у зв’язці з шахраєм. Якщо ви переведете такого гаранта гроші, то нічого назад не отримаєте. Шахраї просто перестануть з вами спілкуватися, а гроші заберуть собі.

Проверена роками. Просто натисни на картінку:

Биржа Turbotext.ru

2. Почекайте, оплачу

Вам пропонують роботу, ви її робите і отримуєте від клієнта «лист щастя»: ваша робота прийнята, ви молодець. Тут же замовник просить виконати термінове замовлення, а поки ви його будете робити, обіцяє перевести гроші за першу роботу. Після здачі другого замовлення ви отримуєте третій замовлення та чергові обіцянки перевести оплату.

Поки ви працюєте, шахрай дає нові завдання і не оплачує здані. Коли ви почнете наполягати на переведенні оплати, замовник просто розчиниться.

3. Що ви наробили?!

Ви робите роботу. Спочатку все йде добре, клієнт задоволений. Коли справа доходить до оплати, замовник змінюється: починає критикувати роботу, знаходить уявні недоліки і під цим приводом відмовляється платити. Може кричати, лаятися, але насправді мета цього подання – переконати вас, що клієнт дуже незадоволений, просто розлючений і за таку роботу соромно просити гроші!

Розрахунок на те, що ви, засмутившись, не станете вимагати оплату. Чи дасте суттєву знижку.

Текстру

4. Прощай без залишку

Замовник та фрілансер домовляються розбити проект на частини з оплатою після складання кожного етапу. Схема в цілому правильна і захищає інтереси сторін. Рідко, але буває, що замовник «кидає» виконавця з оплатою останньої частини проекту.

Тому не варто розслаблятися, якщо ви працюєте за схемою «оплата частинами», і при фінальної складання проекту якось підстрахуватися від затримок з перекладом остаточної оплати. Наприклад, не передавати відзняті матеріали до отримання всіх грошей.

5. Оплата раз в місяць. Спосіб №1

Вам пропонують вигідну роботу, але платити обіцяють раз в місяць. Можуть пояснювати це особливостями своєї бухгалтерії або чимось ще. Коли ви відпрацюєте місяць, то нічого не отримаєте. Мета схеми – користуватися безкоштовним працею фрілансера.

Малюнок 1

6. Оплата раз в місяць. Спосіб №2

Не всі фрілансери погоджуються на оплату раз в місяць, тому деякі нечесні працедавці стали застосовувати інший спосіб обману. Перші невеликі проекти вони оплачують відразу, щоб приспати пильність фрілансера. Потім пропонують оплачувати роботу раз на місяць. Якщо виконавець погоджується, то його обманюють, і фрілансер місяць працює безкоштовно.

Бувають реальні роботодавці, які сплачують раз у тиждень або раз на місяць, і нікого не обманюють. Тому не можна говорити, що всі, хто пропонують платити раз в тиждень або раз на місяць – це дурисвіти. Це не так. Однак, погоджуючись на такі умови роботи, ви сильно ризикуєте.

7. Тестове завдання

Замовник пропонує виконати тестове завдання, однак під виглядом тесту ховається реальна робота. Коли ви її робите, вам кажуть, що ви не підійшли, а тестове завдання замовник отримує безкоштовно.

Ніколи не робіть тестові завдання, які схожі на реальну роботу або займуть багато часу.

8. Інший виконавець

Ви робите проект і здаєте його замовнику. Однак клієнт пише, що вже знайшов іншого виконавця, який зробив роботу швидше, тому вам оплачувати замовлення не буде.Запам’ятайте: якщо замовник щось доручив зробити, і ви це зробили в обумовлені терміни (без зриву дедлайну), то клієнт зобов’язаний оплатити роботу. Будь-які відмовки про іншого виконавця в цьому разі — спроба вас обдурити.

9. Зупинка без попередження

Ви робите проект, як раптом клієнт пише, що робота перестала бути для нього актуальною або проект закрили. Тому він нічого не буде оплачувати. Як правило, це спроба вас обдурити або трохи схитрувати, щоб не платити. Навіть якщо проект зупинили, то замовник зобов’язаний оплатити те, що ви вже зробили за його дорученням.

10. Псевдобіржі

Ви знаходите біржу фріланса, на якій нібито викладаються прості і добре оплачувані завдання. Однак за доступ до них потрібно заплатити. Після оплати ви бачите, що на біржі немає ніяких замовлень. Вас обманули.

Перед тим, як платити що-небудь бірж або іншим сервісів для фрілансерів, зберіть інформацію про цей сайт, його історії, подивіться відгуки. Як правило, про реальні біржі ви знайдете багато публікацій на серйозних сайтах. Якщо про сервіс немає ніякої інформації в інтернеті, можливо, це біржа-лохотрон.

11. Дружина проти

Ви робите замовлення для клієнта. Начебто все йде добре. Потім клієнт пише, що показав ваш проект дружині, знайомим, друзям, іншим фахівцям, акціонерам або комусь ще. І вони сказали, що ваша робота нікуди не годиться. Потім вам натякають, що потрібно все переробити безкоштовно. Або як бонус прикрутити пару функцій, написати десять текстів чи зробити щось ще, за що клієнт платити не буде.

Всі подібні виверти, як правило, спроба розвести вас на безкоштовну роботу. Якщо те, що ви зробили, відповідає технічним завданням, будь-які доопрацювання повинні вноситися за доплату. Зрештою ви теж можете показати проект своїм знайомим, які скажуть, що вам не доплатили. Бо так?

12. Ви ж нам довіряєте?

Таку схему можуть прокручувати співробітники компаній, до яких свідомо є кредит довіри. Вам пропонують цікавий проект. Ви робите договір, але його довго погоджують, адже в великих компаніях всі документи проходять багато перевірок. Поки договір в процесі узгодження, вас наполегливо просять почати проект.

Якщо ви піддастеся, то потім клієнт зможе робити все, що хоче, адже договору між вами немає! Наприклад, настояти на зміні суми контракту, коли ви вже зробили половину замовлення, в іншому випадку відмовившись укладати письмовий договір (і оплачувати роботу відповідно).

Поки договір з клієнтом не підписаний, нічого не робіть.

Як можливо щесь заробити?

Узнать больше