Як можна вивчити англійську мову самостійно

як можна вивчити англійську мову самостійно

8 перевірених способів вивчити англійську без репетитора

Щоб вивчити англійську мову, необов’язково ходити на курси або наймати репетитора. Головне — ваше бажання займатися мовою.

Ось кілька способів розвинути інтерес і вивчити мову самостійно.

 1. Дивитися серіали

Ситкоми навчать розуміти розмовну англійську: там побутові ситуації, одні і ті ж герої і багато гумору. Дивіться їх хоча б півгодини в день — з цим допоможуть «Нетфлікс» і «Орор-тиви».

 • «Нетфлікс» пропонує безкоштовний доступ до серіалів на місяць. Далі — за гроші. Мінімальний місячний пакет коштує близько 200 грн.
 • «Орор-тиви» сподобався більше: по годині в день я можу дивитися безкоштовно. Річний абонемент на безлимитку продають за 900 грн., Але я вирішив, що проживу і без нього. Мінус: в «орор» є не всі серіали, які мені цікаві.

Все це не дуже складно

2. Дивитися лекції TED в оригіналі

На конференції виступають діячі науки, мистецтва і культури, їх знімають на відео. Мета — донести цікаві ідеї до більшості людей. Якщо заплутаєтеся, поруч з відео можна підглянути текст виступу.

Про що: сер Кен Робінсон — експерт в області розвитку людського капіталу. Він розмірковує про те, що не так з сучасною системою освіти.

Навіщо дивитися: у спікера відмінне почуття гумору — сміється разом з аудиторією. Замість теорії — приклади з життя.

 

3. Слухати подкасти

Їх можна слухати в поїздках на метро або по дорозі на дачу. У Айтюнс є подкасти англійською від коміків, мандрівників і навіть астрофізиків — заодно дізнаєтесь про новинки в кіно, життя в джунглях або будову Всесвіту.

Я підписався на них через «Айтюнс» і слухаю без певного графіка — під час поїздок на дачу або до батьків.

 • Luke’s English Podcast — приклад того, як можна перетворити нудні уроки англійської в шоу. Люк Томпсон — учитель з Лондона і за сумісництвом стендап-комік. Він весело і завзято розповідає про граматики, лексики і культурі — з цього подкасту я починала.
 • National Geographic Weekend — серія інтерв’ю з дослідниками і вченими. Там і підкорення Евересту, і подорожі по джунглях Амазонки. Останній запис вийшла два роки тому, але відкритий архів.
 • The Entrepreneurs by Monocle 24 — шоу про будні стартаперів та досвідчених підприємців, ідеях і нових технологіях. Подобається, що немає прив’язки до однієї країни: сьогодні в гостях у ведучого інвестор з Гонконгу, а через тиждень — організатори таємних кінопоказів в Лондоні.
 • Startalk Radio — подкаст астрофізика, популяризатора науки Нілу Деграссі Тайсона. Він міркує, звідки з точки зору науки береться любов. Або коли люди почнуть подорожувати в часі, а ще запрошує гостей на кшталт Ілона Маска.

Розетка

4. Читати книги в оригіналі

Важливо робити це регулярно — хоча б 15 хвилин в день. Заощадити на матеріалі допоможуть підписки, наприклад на «Букмейт» або «Майбук».

5. Читати статті в форматі narrow reading

У цьому форматі зібрані тексти на одну тему. Якісь терміни і вирази повторюються — ви напевно їх запам’ятайте. Популярні видання: Wired, Inc, Popular Mechanics.

Narrow reading — це читання текстів на одну тему. Якісь терміни і вирази напевно повторяться — ви з великим успіхом їх запам’ятайте і відправите в активний словник. Я використовую цей метод пару раз в тиждень під час п’ятихвилинних перерв на роботі: я підписана на кілька популярних журналів в Фейсбуці і, коли заходжу погортати стрічку, обов’язково знаходжу щось цікаве.

 • Wired.com пише про технології. Тут знайдуться статті про останні розробки «Епл» і «Тесли», планах «Діснея» по захопленню світу і дискусії про штучний інтелект і зміну клімату. Мова місцями досить складний.
 • Inc.com розповідає про бізнес: збирає історії успіхів і провалів, інтерв’ю з підприємцями, поради та добірки на тему «як скласти геніальний туду-лист» або «як заткнути всіх за пояс на переговорах». Багато поверхневих статей, але трапляються і розумні.
 • Popularmechanics.com — теж про технології. Відкриваю заради матеріалів про життя шеф-кухаря на військовому кораблі чи міркувань, навіщо вчити мову програмування з дитинства.

6. Подавати заявки на міжнародні форуми

Деяким іноземцям потрібні учасники з різних країн на форумах і конференціях. Подавайте заявки на ті, де все оплачено: якщо заявку схвалять, бонусом буде поїздка за кордон.

Ось де я шукаю інформацію про міжнародні події:

 • Mladiinfo.eu — можливості розділені на 4 основні блоки: тренінги та конференції, робота та стажування, стипендії, конкурси. Країни і міста можна відстежити за тегами.
 • Youthop.com — вибираєте країну і стипендію (повну або часткову) і знаходите підходящі варіанти. Вибірку можна налаштувати навіть по дедлайну подачі заявки.
 • Opportunitiesforyouth.org — можливості розбиті на різні блоки. Верстка не дуже зручна, але зате тут зібрано великий пул подій.
 • «Грантіст» — російськомовний сайт, де шукають заходи за напрямами (по країнам не можна).
7. Стати волонтером

Роботу кидати необов’язково: часто допомога потрібна на разових заходах. Не бійтеся говорити з помилками: іноземцям до них немає діла, а усне мовлення без цього не розвинути.

8. Приєднатися до англомовного клубу

Наприклад, до «Тостмастерс». Це некомерційна організація, де виступають з презентаціями, вчаться ораторському майстерності, відповідають на раптові питання. Серед учасників є студенти, експати та просто любителі мови.

Мова — це спорт

Іноземна мова — це спорт, а не наука. Вчити його марно, їм потрібно просто займатися. У мене з’явився прогрес, тільки коли я почав займатися чимось цікавим для себе.

Це не скасовує користі шкіл і роботи з репетиторами — адже це теж заняття. Але як на мене, головне — щоб мова просто була у твоєму житті і приносила користь.