Що таке Дежавю простими словами, приклади

що таке Дежавю простими словами, приклади

Що таке дежавю і як воно відчувається?

«Дежавю — це спогад про справжне»

(С) Анрі Бергсон, філософ

Багатьом з вас напевно цікаво, що таке дежавю. За статистикою, 97% людей відчували цей стан. Не помилюся, якщо скажу, що і вам воно, швидше за все, знайоме. І чим більше ви займаєтеся духовними практиками, тим дежавю стає яскравішим і глибше.

Здавалося б, це просто триває кілька секунд стан, що відбувається в самих пересічних ситуаціях і потім безслідно зникає. Воно не завдає шкоди, і, начебто, не приносить помітної користі.

Чому ж воно так розбурхує наші уми? Що таке дежавю — помилка мозку або таємне послання душі?

У перекладі з французької «дежавю» (déjà vu) означає «вже бачив». Дуже точна назва — це психічне явище так і проявляється. У новій ситуації у вас виникає сильне відчуття, що «все це вже з вами було». Вам немов тілесно знаком кожен звук, кожен елемент навколишнього оточення. І ви навіть «пам’ятаєте», що відбудеться через декілька секунд. І коли «воно» відбувається, виникає почуття, що все йде так, як повинно.

І навіть, як правило, у вас встигає виникнути думка «я це вже бачив» або «у мене дежавю».

Пару прикладів

Воно може супроводжуватися зміною сприйняття. Наприклад, якщо загострилася різкість квітів або звуків. Або, навпаки, деяка «розпливчастість» реальності. Іноді воно підсилює нашу впевненість та психологічну стійкість, іноді викликає короткочасну розгубленість.

Але точно можна сказати одне — воно не залишає вас байдужим. Люди, які переживали дежавю, зазвичай добре запам’ятовують ці моменти і ставляться до них, як до чогось незвичайного.

Відповіді на питання «що таке дежавю», присвячені книги, статті, наукові дослідження …

При цьому, фізіологічно, воно рідко триває більше десяти секунд. Уявляєте, яка повинна бути глибина та зміст явища, щоб воно так хвилювало людство?

Дежавю — помилка пам’яті?

Сучасні наукові дослідження дозволяють відстежити, що ж відбувається в мозку людини по час дежавю. Коли це відбувається, у вас одночасно включаються зони мозку, що відповідають і за сприйняття сенсорних сигналів справжнього ( «це відбувається зараз»), і за довготривалу пам’ять ( «мені це давно знайоме»). Медики відстежили «дисфункціональних електричний імпульс» в районі середньої скроневої частки і гіпокампу (зони, що відповідають за пам’ять і впізнавання). Саме він і дає «помилковий сигнал» про точне спогаді того, що відбувається.

Оскільки зона пам’яті в цей час гіперактивності і її сигнал навіть трохи випереджає сприйняття, створюється відчуття «впізнавання майбутнього» на кілька секунд вперед. В цілому, висновки сходяться до наступного: дежавю — це незрозуміла, але досить нешкідлива, помилка пам’яті. Але все ж, чому вона виникає? Відповіді у вчених немає.

Однак, існують цікаві дані експерименту з відтворення дежавю в лабораторних умовах. Учасникам продемонстрували певні звуки і малюнки, а потім, під гіпнозом, змусили їх про це забути. Коли їм показували ці ж сигнали знову, у людей активізувалися вищевказані зони мозку і виникло відчуття «déjà vu». Виходить, дежавю — це не нове, а забуте і знову активується спогад?

Але коли це з нами сталося і чому ми забули?

Дежавю — сон чи робота підсвідомості?

Деякі психологи висувають версію, що дежавю — це прояви роботи підсвідомості. Наприклад, воно прорахувало передбачуваний розвиток якийсь пересічний життєвої ситуації. Тобто, ми певним чином вже «прожили її».

Тоді дежавю просто включається при виникненні цієї ситуації, і є лише невеликим проблиском інтуїції. Втім, це не пояснює такого чуттєвого занурення в детальний процес «спогад». Хоча, як ми пізніше переконаємося, припущення не позбавлене сенсу.

Є також думка, що феномен дежавю пов’язаний зі спогадами зі снів. Його просував, наприклад, такий «зубр», як Зигмунд Фрейд. За його версією, дежавю виникає як реакція пам’яті на побачене уві сні. Сон, в свою чергу, мав під собою реальну основу зі шматочків вашого раннього реального минулого.

Непрямим підтвердженням цього може служити факт, що деякі очевидці дежавю описують свої відчуття, як «одночасне переживання теперішнього моменту і спогади про сон, в якому вони проживали цей момент».

Дежавю — відбиток минулих життів?

Не можу обійти увагою і ще одну цікаву версію. Деякі фахівці пов’язують дежавю і минулі життя, а також пам’ять предків (генетичну).

Сучасник Фрейда Карл Юнг описував раптово приходять спогади про «свою паралельного життя доктора ХVIII століття». Він раптово «згадував» місця і явища, наприклад, черевики на ілюстрації в книзі. Дізнавалися пейзажі і предмети «зі свого минулого» Тіна Тернер в Єгипті, Мадонна в імператорському палаці Китаю.

Чи є ці свідоцтва дежавю в чистому вигляді, або вони просто вказують на існування минулих життів, ми стверджувати не можемо. Однак, це ще одна частина пазла.

Гіпнотерапевт і регресивний терапевт Долорес Кеннон вважає, що душа перед втіленням становить якийсь план свого майбутнього життя. І моменти дежавю служать як би нагадуємо про той шлях, який ви обрали.