Що буде з позикою, якщо людина, яка його брав, помер

що буде з позикою, якщо людина, яка його брав, помер

Кредит в спадок: особливості

Що буде з позикою, якщо людина, яка його брав, помер? Чи потрібно спадкоємцю оплачувати штрафи і прострочення по позиці, про який він навіть не знав? Кому переходять борги, якщо спадкоємців декілька? Розбираємося разом. Незалежно від того, кредит оформлений в банку або в МФО, процедура буде приблизно однакова. Виняток — кредит в ломбарді. Оскільки позику в ломбарді спочатку забезпечений заставою, борговим зобов’язанням для спадкоємців він не стане.

Кредити бувають різні

Перший і найважливіший момент — страхування життя позичальника. Кредит може бути застрахований або не застрахований. Про те, які умови по страхуванню позики пропонують різні банки, ми розповімо в одній зі своїх майбутніх статей.

Як спадкоємцю дізнатися про борги

Кредитори, як ви пам’ятаєте, не дуже люблять боржників і намагаються зв’язатися з ними і нагадати про борг усіма можливими способами. Мобільний телефон, пошта — сповіщення і вимога погасити борг будуть приходити по всіх каналах. Крім того, багато банків і деякі МФО при оформленні позики вимагають вказати номер мобільного довіреної особи, яким часто виявляються близькі родичі, друзі, колеги. Цей канал зв’язку теж буде задіяний.

Якщо ж спадок ви отримуєте від далекого родича, з яким давно не спілкувалися, про борги, як і про спадщину, ви дізнаєтеся від нотаріуса.

Отримати кредит

  • Можно просто відмовитися від кредіта. Прі оформленні довгострокових і великих позик, таких як іпотека або кредит на авто, та й просто споживчу позику на більшу суму, банки в праві вимагати обов’язкову страховку. Скільки це може коштувати читайте тут.
  • Страхування життя при отриманні позики відрізняється від стандартного. З одного боку, вигодонабувачем за страховкою є кредитор, а не сім’я. З іншого, заборгованість перед банком буде повністю погашена страховими виплатами і не перейде у спадок.
  • Цей варіант вигідний для кредитора, оскільки повністю гарантує повернення його коштів. Більш того, страхове відшкодування він отримає відразу, не чекаючи вступу спадкоємців у свої права. Плюс для спадкоємців позичальника — ніяких дій з їхнього боку не буде потрібно. Банк і страхова владнають всі самі, між собою.

Кредит не застрахований

Якщо позика не застрахована і кредитор не знає про смерть позичальника, нарахування штрафів, відсотків і пені за несплату позики відбувається в звичайному порядку. Згідно із законодавством, зобов’язання по кредиту успадковуються в тому ж порядку, що й основна спадок. Проте, спадкоємцю не варто хвилюватися про штрафи і пені — як тільки він надасть свідчення про смерть, кредитор зобов’язаний списати всі штрафи і пені, нараховані після смерті позичальника.

Відмова від кредиту

Борги по наследству. Еслі ви стали спадкоємцем кредиту, про існування якого навіть не підозрювали, ви повинні знати, що маєте можливість від нього відмовитися. Але тільки в тому випадку, якщо відмовитеся від усієї спадщини. Тоді майно покійного переходить в розпорядження кредиторів і буде реалізовано для погашення боргів. Юристи радять залучити фахівця для оцінки майна і зважити «за» і «проти». Якщо вартість спадщини перевищує суму кредиту, має сенс вступити в спадок, а якщо навпаки — простіше буде відмовитися від спадщини.

Якщо спадкоємців декілька, майно і борги вони успадковують пропорційно. Тобто не може один спадкоємець отримати нерухомість, а другий — кредит. Як правило, борги передаються «головному» спадкоємцю, а частка інших у спадщині стає пропорційно трохи менше для покриття цих боргів. Якщо ви дізналися про борг покійного раніше, ніж вступили в спадок і не можете погасити його — не хвилюйтеся. Ви не зобов’язані виплачувати зобов’язання по кредиту поки не вступите в спадок. Якщо ви прийняли на себе зобов’язання, які більше ваших можливостей, пам’ятайте про можливість фізособи визнання себе банкрутом.Отримати кредит

Юридичні аспекти

Процентна ставка по беззаставних позик для населення включає в себе ризик неповернення — людям доводиться переплачувати, оскільки серед кредитів фізособам все ще велика частина неповернень. Звідси пені і штрафи за прострочення, які захоплюють позичальника в боргову яму.

Кредит по завещанію. В Україні в липні 2018 року прийнято законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування» номер 6027-п. Цей закон захищає кредиторів від несплати боргу в разі смерті позичальника. Якщо раніше кредитори не були захищені законом, тепер їх права законодавчо більш захищені. Очікується, що зміна законодавчих норм призведе до зниження процентних ставок за кредитами.