Рідкісні монети України. Скільки вони коштують

Рідкісні монети України. Скільки вони коштують

Скільки коштує дрібниця у вашій скарбничці?

Раніше за 5 копійок можна було купити коробок сірників, а сьогодні, якщо пощастить, на п’ятак можна легко прожити місяць всією сім’єю.
З чого раптом простий копійці, випущеної не так вже й давно, ставати рідкістю нумізматики? Все просто — перші монети України 1992 року карбувалися в Італії. А паралельно до 1997 року виробництво дрібниці опановували на Луганському патронному заводі. Було багато проб і помилок. Ось за цими експериментальними або бракованими зразками монет сьогодні полюють колекціонери.

Копійки-примари

Про таких монетах ходять міфи. Наприклад, 15 копійок 1992 року, так і не надійшла в обіг. У той час планували випустити 9 типів номіналів монет. Але директор Мюнхенського монетного двору дуже здивувався, навіщо Україні така велика кількість копійок. Та й випуск латунних монет — справа витратна. Тому відмовилися від 3 і 15 копійок. Але їх встигли викарбувати невеликим тиражем. Тому існує легенда: нібито 15 копійок іноді зустрічалися в обороті, хтось навіть в магазині ними розраховувався.

Тепер за монетою полюють нумізмати і готові платити великі гроші. Наприклад, в 2016 році на одному українському аукціоні «пятнашку» продали за 30 тисяч грн.

Але це ще не найдорожча «копійка».

Наприклад

Шукай мідь або латунь

Мало знайти в кишені старої куртки монету кінця XX століття і тут же називати себе «мільйонером». Її ще потрібно правильно оцінити і продати.

  • — Існує перелік рідкісних монет України. Цінні вони через невеликих тиражів, — розповів «КП» в Україні «глава Асоціації нумізматів та колекціонерів України. Він просив не називати його прізвище. Тільки ім’я — Сергій.
  • — Ще є пробні монети, які не надходили в обіг. До таких і відносяться 15 копійок або 1 гривня 1992 року, — продовжує Сергій. — Цікаві колекціонерам монети, викарбувані з міді, латуні, срібла.

Такі монети користуються попитом завжди, але звертають увагу також і на їх стан, що може знизити вартість.

Каталог монет 1

Каталог монет 2

Придивися до калини

Ще один фактор, потенційно впливає на вартість, — це «різновиди», тобто невеликі відмінності монет від стандартних. Наприклад, 5 копійок 1992 року часто зустрічаються в побуті і цінності не представляють, але, якщо її гурт має велику насічку, ціна такого п’ятака може досягати 10 тисяч гривень.

— Монета в 1 копійку 1992 року може істотно зрости в ціні, якщо на лицьовій частині присутні великі плоди калини. Також звертайте увагу на смужку над буквою «Ї» в слові «копiйка» на реверсі. Якщо вона виділена жирним — це експериментальний зразок, коштує чимало, — посвячує нас в тонкощі нумізматики Сергій.

Також до рідкісних екземплярів з нюансами відносять 1 копійку 1994 року через нестандартних металів: сталь, мідь, бронза, срібло.

— Представник найдорожчих монет України — 2 копійки 1992 року. Збільшити її ціну здатний вузький вінок. Такий малюнок з’явився на деяких екземплярах внаслідок помилки карбування, яку швидко усунули. Подібна монета вважається величезною рідкістю і може коштувати не один десяток тисяч гривень, — пояснює колекціонер.

Колекції ретельно приховують

Так що якщо вам на здачу видали 10 копійок, придивіться, а раптом ця монета 1996 року не зі звичної латуні, а зі срібла, алюмінію або міді, а може, з магнітною або немагнітної сталі? Тоді її вартість буде становити 1500 грн. Знайшли таку? Вперед, до нумізматам. Простіше продати монету через аукціон.

— Скільки сьогодні існує колекціонерів в Україні — вам ніхто не скаже. Ніхто з них не бажає публічності і боїться за свою колекцію. Можна лише здогадуватися, скільки коштують їхні набори рідкісних монет, — визнає Сергій. — Наприклад, колекцію всіх ювілейних монет з недорогоцінних металів, а це трохи більше 400 штук, оцінюють в 100 тисяч гривень, а якщо до неї додати ще й монети зі срібла або золота — вартість зросте в рази.

До речі, глава Асоціації нумізматів та колекціонерів України запевняє: цінні монети не обмежуються даними списком, адже і зараз у нас триває карбування нових лімітованих серій, вартість яких може значно вирости в майбутньому. ВАЖЛИВО!

Оцінити монету можна декількома способами

  • Самостійно, орієнтуючись на різноманітні списки і переліки цінних монет. Наприклад, ось безкоштовний каталог від Асоціації нумізматів та колекціонерів України.
  • Відправитися з монетою в спеціалізовані магазини та спільноти, які проводять скупку таких екземплярів.
  • Онлайн-аукціони і спільноти колекціонерів.

Словник

  1. Аверс — лицьова, головна сторона монети.
  2. Реверс — зворотна сторона монети.
  3. Гурт — ребро монети.
  4. Анциркулейтед — «не циркулював», скорочено UNC — якість карбування, при якому монета має рівним матовим металевим блиском без дзеркальної поверхні.
  5. Порошкова монета — виготовлена з металу-порошку. Склад схожий на мельхіор.