Копірайтинг, рерайтинг, SEO — копірайтинг інструкція для новачків Частина перша

Копірайтинг, рерайтинг, SEO - копірайтинг інструкція для новачків

Копірайтинг, рерайт — невеличка інструкція для новачків Частина перша

Стаття багато в чому заснована на моєму особистому досвіді і не страждає особливою об’єктивністю. Однак я своєму досвіду довіряю і вважаю, що він може допомогти іншим.

Вступ

Основою будь-якого інтернету-проекту є контент — тобто, його змістове наповнення. Найчастіше це буває саме текстова інформація. Коли сайт стає відносно великим, у його автора просто починає не вистачати часу самостійно писати матеріали, тому і доводиться наймати сторонніх людей — копірайтерів. Багато хто намагається заощадити, і це їм потім дорожче обходиться; через неякісне контенту сайт в кращому випадку не може досягти високих позицій в пошукі, а в гіршому — потрапляє під фільтри.

Пропозицій на ринку текстових послуг дуже багато. На біржах копірайтингу можна знайти людей, які працюють за 20-50 грн. (за 1000 знаків). Чи є це адекватної ринкової ситуацією? Звичайно ж ні. Як з точки зору автора — який сенс писати, отримуючи копійки ?, так і з боку замовника — за сміховинні гроші не варто очікувати якісних текстів. Поки не буде «адміністративного» регулювання, буде такий безлад, але і до нього можна пристосуватися. Не бачу сенсу писати про перевірку унікальності — ці програми можна знайти в гуглі на 2 хвилини, і, за великим рахунком, всі вони однакові. Для вірності можете перевірити відразу двома.

Трохи теорії

Простие наглядние примірники.

За великим рахунком, текстовий контент буває двох видів — копірайтинг і рерайт. І хоч чіткої межі між ними немає і бути не може, вартість роботи відрізняється в 2-4 рази. Рерайт це переписування своїми словами чужих текстів, копірайтинг це написання статей «з нуля». В реальності ж текстів, написаних з повністю голови, не буває. Якщо подивитися оголошення копірайтерів, то можна помітити, що вони пишуть практично на будь-які теми. Генії? Ні, просто вміють користуватися Гуглом. В інтернеті є інформація на будь-яку тему, і завдання грамотного письменника полягає в тому, щоб знайти її і правильно обробити, уникнувши прямого плагіату.

Копірайтинг це, по суті, компіляція з багатьох джерел, за рідкісними винятками, коли автор дійсно є фахівцем у своїй галузі (як Ваш покірний слуга). З рерайтом справа йде простіше. Береться один текст і ретельно переписується, щоб домогтися високої формальної унікальності. Не потрібно ніяких оригінальних ідей, просто новий текст повинен бути невпізнанним. Рерайт — це не заміна слів на синоніми, це новий текст, написаний на основі старого. Варто пам’ятати про те, що часто рерайт порушує авторські права. Чи не на сам текст, а на ідеї, викладені в ньому, адже при рерайті суть залишається. Нехай ваше авторство не фігурує в подібних статтях, це особисті проблеми замовника.

Перші кроки

Вирішивши зайнятися копірайтингом, новачок втрачається, бачачи неповажні цінові пропозиції, і часто опускає руки. Не варто цього робити.

  • Перший і головний принцип: Перший час працюєш на свій імідж, потім він працює на тебе. Завдання новачка — скоротити цей самий час, як можна швидше зайняти свою нішу і писати за тією ціною, яка влаштовує всіх і яка адекватна витрачається на роботу часу. Почавши писати за невисокими розцінками, цілком реально за кілька місяців вийти на рівень доходу, який буде перевищувати середню зарплату офісного працівника або навіть фахівця. Чим далі — тим більше.
  • Другий принцип можна сформулювати так: Не беріться за першу-ліпшу роботу. Роботи в інтернеті багато. Не варто кидатися шукати найдешевші пропозиції. Почати краще з замовлень за ціною (за 1000 знаків) 10-15 грн. за рерайт і 20-25 за копірайтинг. Така ціна, по-перше, є мінімальною адекватної оплатою за якісну роботу, по-друге, показує адекватність замовника.

Адже якщо роботодавець дуже економить на оплаті, є велика ймовірність того, що він виявиться не зовсім чесним. Та й просто краще написати один текст за 20 грн., ніж 5 по 4. А якщо хочеться попрактикуватися — пишіть на затребувані комерційні тематики для себе, «в стіл». Унікальні тексти завжди знадобляться. Їх можна або продати, або використовувати для власних сайтів. Краще написати декілька робіт безкоштовно, за відгуки, ніж писати за копійки. Правда, відгуки чогось варті лише тоді, коли написані відомими і шанованими людьми на тому сайті, де ви працюєте. Відгуки новачків не грають ніякої ролі, а то і нашкодити можуть.

Головне почати працювати в Інтернеті

Пишите только правдивую информацию.

Пам’ятайте про наслідки вашої роботи! Уникайте тематик, які суперечать Вашим світоглядом, моральним принципам, релігійних переконань або здоровому глузду. Ніякі гроші не варті того, щоб переступати через себе. Наприклад, я відмовляюся від пропозицій, які стосуються медицини (я не лікар, а про обмани типу БАДів і народних методів «лікування» можу писати тільки критично), релігії (затятий атеїст), а також узкотехніческіх тим, адже скільки не шукай інформацію, про безпеку ядерних реакторів або про обслуговування парових котлів високого тиску я не напишу. А помилки в подібних статтях можуть привести до серйозних наслідків.

Відмовляйтеся від замовлень, в яких потрібно вписати занадто багато ключових слів, наприклад, одну фразу на 100-200 знаків (буває і таке). По-перше, будете довго мучитися, домагаючись читання тексту, по-друге, не зможете показати цю жахливу статтю в своєму портфоліо і, по-третє, не отримаєте жодного задоволення від роботи, тільки втома.

Обман

Працюючи на форумах, будьте готові до того, що вас можуть обдурити. Це буває досить рідко, але багато початківці копірайтери, наразившись раз-другий на кидалово, починають думати, що в інтернеті все один одного обманюють. Зрозуміло, що передоплату новачкові ніхто не буде давати. Тому є кілька правил, які допоможуть мінімізувати ризик розлучення:

  • читайте відгуки про замовника, причому не тільки на тому форумі, де Ви його знайшли;
  • не відправляйте замовнику роботи на велику суму відразу, нехай платить за кожен текст або кілька текстів, поки ваші відносини не стануть довірчими;
  • якщо таки обдурили, не турбуйтеся, а напишіть чесний відгук про нечесного замовника;
  • втім, якщо вам не заплатили вчасно, зачекайте кілька днів, у людини просто можуть бути особисті проблеми.

Отримати негативний відгук на самому початку роботи — неприємно. Але не смертельно. Ніхто не ідеальний, і як не банально це звучить, все припускаються помилок. Велика частина проблем, пов’язаних з відданим замовнику текстом, вирішуються в особистому спілкуванні, але бувають ситуації, коли негатив спливає.

Пам’ятайте: Спокійно, без емоцій, сприймайте критику. Спокійно з’ясуйте причину негативного відгуку; якщо вина за Вами, вибачитеся, виправте, надайте замовнику знижку або текст безкоштовно. Якщо ж відгук написано без вагомих підстав, просто чітко розпишіть ситуацію, давши зрозуміти читачам, що винні не Ви, а замовник. Чи не викладайте особисту переписку, опишіть своїми словами.

Якщо замовник відмовився оплачувати текст на тій підставі, що він неякісний — можете викласти його на загальний огляд, але будьте готові до колективної критиці. На багатьох форумах до новачків-копирайтерам ставляться упереджено, і це нормально. Сприймайте початковий період як свого роду іспит, який потрібно пройти, щоб вписатися в колектив. Учасники форуму будуть чіплятися до кожної коми, до кожної помилку в текстах; не допускайте цього. А якщо помилилися — визнайте це з гідністю і не переходите на особистості, інакше заклюють і будуть праві.

Далі буде.